przepisy rowerowe

Przepisy, prawa i przywileje rowerzystów na drodze

2017-10-10

Kodeks drogowy nie pozostawia wątpliwości: rowerzyści, jako uczestnicy ruchu, posiadają prawa i przywileje, jednak muszą pamiętać o odpowiednim zachowaniu względem pieszych czy kierowców. W przypadku zatrzymania nas przez policję za niestosowanie się do odpowiednich przepisów podczas poruszania się rowerem ich nieznajomość nie będzie wystarczającym usprawiedliwieniem.

Tytułem wstępu

Obecnie wraz ze wzrostem liczby samochodów w miastach przybywa rowerzystów, którzy również są uczestnikami ruchu drogowego. Niestety nie jest to równoznaczne z budową odpowiedniej ilości ścieżek rowerowych. Jeśli chodzi o ABC rowerzystów na drodze to warto wiedzieć gdy z samochodu przesiądziemy się na rower jakie obowiązują nas przepisy. Nie jest obowiązkowe stosowanie kasków, choć są one zalecane przez specjalistów i policję. Ważna informacja szczególnie dla rodziców: między 10. a 18. rokiem życia można wyrobić kartę rowerową w szkole. Bezwzględnie zabrania się jeżdżenia pod wpływem alkoholu lub narkotyków, jednak zniesiono już praktykę obligatoryjnego odbierania prawa jazdy za podobne zachowanie. Ciekawostka: pijanych pasażerów nie można przewozić na ramie, ale regulacje nie wykluczają wożenia ich w bocznym wózku co może wyglądać dość karykaturalnie.

Ważne przepisy dla rowerzystów

Jakie są przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów? Gdzie mogą jeździć? Kiedy mają pierwszeństwo? Co do zasady, rowerzyści nie mają prawa poruszać się chodnikami, choć w praktyce robią to bardzo często. Wyjątek przewidziano dla opiekunów dzieci poniżej 10. roku życia oraz osób, które jadą na chodniku wzdłuż drogi, na której ograniczenie prędkości przekracza 50 km/h, a nie ma wydzielonej drogi/ścieżki rowerowej. Oczywiście policja nie ma powodów do zatrzymania rowerzystów, którzy zjechali z jezdni na chodnik, gdy panują niezwykle trudne warunki atmosferyczne, np. gęsta mgła, silny wiatr, opady śniegu, ulewa czy gołoledź.

 

droga-rowerowa

 

Rowerzyści powinni poruszać się po drogach, ale tylko wtedy, gdy obok nich nie biegnie wydzielona, oznaczona ścieżka rowerowa. Odpadają również drogi ekspresowe i autostrady. Przepisy dla rowerzystów wyznaczają ich uprzywilejowanie w bardzo konkretny sposób – jedynie na ścieżce rowerowej. Również na nich obowiązuje ruch prawostronny (chyba że ścieżka jest specjalnie jednostronna). Jadąc na rowerze, należy dopasowywać prędkość do warunków panujących na drodze, także z uwagi na częste nachodzenie na ścieżkę przez pieszych.

 

Rowerzysta na drodze – przepisy i praktyka

Rowerzyści nie mają prawa przejeżdżać przez jezdnię na przejściach dla pieszych. Muszą zsiąść i przeprowadzić rower przez pasy, także gdy ruch jest znikomy lub zerowy. Nawet jeżeli istniej wydzielone przejście przez jezdnię dla rowerów (jako połączenie ścieżek), trzeba zejść z roweru i poprowadzić pojazd przez pasy. Rzecz jasna, ten przepis jest szczególnie często naruszany i nieustannie jesteśmy świadkami przecinania jezdni w poprzek właśnie przez pospiesznych rowerzystów.

 

rower-pasy

 

Nowelizowane prawo o ruchu drogowym już w 2011 roku znacznie ułatwiło życie zapalonym rowerzystom, którzy poruszają się po mieście na swoich dwukołowcach. Wprowadzenie rozwiązania są szczególnie ważne również z punktu widzenia kierowców samochodów, ponieważ zmieniono zasady dotyczące pierwszeństwa i uprzywilejowania.

Mianowicie rowerzysta ma pierwszeństwo, gdy droga rowerowa przecina ulicę poprzeczną i istnieje przejazd dla rowerów. Kierowcy powinni więc przyzwyczaić się do zwalniania przed tego typu skrzyżowaniami. Tego uczy się zresztą na kursach prawa jazdy, a wielu instruktorów i egzaminatorów celowo zabiera kursantów w podobne miejsca, żeby nauczyć ich prawidłowej reakcji.

Gdy kierowcy poruszają się prawą stroną jezdni, nie powinni utrudniać jazdy innym uczestnikom ruchu, a więc kierowcom. Dla bezpieczeństwa lepiej poruszać się gęsiego, aczkolwiek gdy ruch samochodowy jest znikomy, dwóch rowerzystów może legalnie jechać obok siebie, zachowując przy tym szczególną ostrożność.

Poważną zmianą na drogach jest dopuszczenie rowerzystów do jazdy środkiem pasa na skrzyżowaniu, także na rondzie. Kierowanie rowerem na zewnętrznej części jezdni doprowadzało bowiem do częstych i niebezpiecznych kolizji. Dużym udogodnieniem są również tak zwane śluzy i kontrapasy. Jedne i drugie dobrze regulują ruch rowerowy, szczególnie w zakorkowanych centrach wielkich miast. Kierowcy samochodów nie mogą najeżdżać na strefy dla rowerzystów i muszą stosować się do wszelkich oznaczeń regulujących pierwszeństwo.

Podsumowując ...

W ostatnich czasach rowerzyści jako coraz większa grupa uczestników ruchu drogowego zyskali wiele praw, muszą jednak poruszać się zgodnie z przepisami. Jazda pod prąd czy po chodniku jest możliwa tylko w szczególnych sytuacjach. Pierwszeństwo nad samochodami przysługuje rowerzystom wyłącznie na skrzyżowaniach ze ścieżką rowerową. Nie można wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu ani narkotyków. W tym wypadku policja nie ma skrupułów przy karaniu za wykroczenia wynikające z braku znajomości przepisów obowiązujących rowerzystów.  Od lat w mediach prowadzi się wiele kampanii o wspólnym poszanowaniu między kierowcami a rowerzystami z różnym rezultatem. Należy pamiętać o wzajemnym poszanowaniu na drogach, dzięki temu te staną się bezpieczniejsze dla wszystkich.

 
Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.