super samochody

15 najszybszych samochodów świata

2017-01-23

Prędkość to bez wątpienia czynnik, który budzi w kierowcach największe emocje, dlatego wielu producentów stara się skonstruować najszybsze auto świata, a wśród fanów motoryzacji najszybsze samochody cieszą się największą popularnością. Poniżej przedstawiamy widzianą naszym okiem listę najszybszych samochodów świata. 

15. Pagani Huayra

Marka Pagani nie należy do szczególnie głośnych. Tymczasem Huarya to pojazd, który jest w stanie rozpędzić się do 378 km/h. Zabójczy silniki V12 produkcji Mercedesa o pojemności 6,0 l został wyposażony w dwie turbiny typu Twin-Turbo. Osiąga niebagatelną moc 730 KM, co pozwala rozpędzić się do prędkości 100 km/h w czasie zaledwie 3,3 sek. Jak się okazuje, również w firmach mało rozpoznawalnych pracują genialni konstruktorzy.

 

pagani-huayra

 

14. Chevrolet Corvette C7 Stingray Convertible

Oto auto, które fantastycznie wygląda i jednocześnie może pochwalić się nieprawdopodobnymi osiągami. Maksymalna prędkość tego modelu to 385 km/h. Nie jest to może rekord prędkości samochodu, ale niewątpliwie stanowi wynik, z którym należy się liczyć i który do przeciętnych nie należy. Pod maską Chevroleta Corvette C7 Stingray Convertible pracuje widlasta V8 o ośmiu cylindrach i pojemności 6,2 l, która rozpędza samochód do pierwszej „setki” w ok. 4 sek.

 

chevrolet-corvette-C7

 

13. McLaren F1

Nazwa tego modelu to nie tylko sprytny chwyt marketingowy, adresowany do fanów Formuły 1, którzy świetnie zdają sobie sprawę z sukcesów sportowych teamu tego producenta. Rozwiązania technologiczne stosowane w bolidach F1 pojawiają się bowiem również w tym samochodzie, który w efekcie rozpędza się do 387 km/h. Serce tego modelu stanowi silnik o mocy maksymalnej 668 KM. Niezwykłe osiągi McLarena F1 są również efektem zastosowania niezwykle lekkiej konstrukcji, w efekcie czego masa samochodu nie przekracza 1000 kg. Łatwo sobie wyobrazić, jak piekielnym przyspieszeniem dysponuje to auto.

 

mcLaren-F1

 

12. Koenigsegg Agera

Marka Koenigsegg pojawia w tym zestawieniu się po raz pierwszy, ale nie ostatni. Szwedzki producent od lat stara się wyprodukować najszybsze auto świata i trzeba przyznać, że efekty pracy konstruktorów są niesamowite. Agera może jeździć z prędkością nawet 390 km/h, na co pozwala motor typu V8 z podwójną turbosprężarką o olbrzymiej mocy 910 KM. Pierwsze 100 km/h na liczniku można zobaczyć po zaledwie 3,1 sek. od startu. Olbrzymia moc komponuje się z bezkompromisowym designem, tak charakterystycznym dla szwedzkiej marki.

 

koenigsegg-agera_1

 

11. Koenigsegg CCX

Patrząc na osiągi tego modelu, trudno uwierzyć, że jego historia trwa już prawie dekadę. Mimo że nie należy do najnowszych, nadal mocno trzyma się w rankingu  kandydatów na najszybszy samochód świata. Jego wynik to 394 km/h. Produkowany od 2006 roku szwedzki supersamochód zachwyca aerodynamiczną konstrukcją, która jest wprost stworzona do osiągania ogromnych prędkości. Drzemiące pod maską V8 o pojemności 4,7 l i mocy 806 KM zapewnia niezwykłe emocje podczas jazdy.

 

koenigsegg-CCX

 

10. Ferrari LaFerrari

Auto słynące z prawdopodobnie najpiękniejszej sylwetki całego świata motoryzacji. Osiąga wynik na równi z Koenigsegga CCX, osiągając 394 km/h. To zdecydowanie najszybszy samochód legendarnej włoskiej marki. Po potężnym, wolnossącym silniku V12 o pojemności 6,3 l i mocy 789 KM, który dodatkowo jest wspomagany napędem elektrycznym o mocy 163 KM, można spodziewać się niecodziennych właściwości jezdnych. Auto reprezentuje się również niesamowicie pod względem stylistycznym. Nic dziwnego, w końcu Ferrari LaFerrari to włoska robota. Co ciekawe, projektant tego modelu – Flavio Manzoni – zaprojektował również Volkswagena Golfa szóstej generacji.

 

ferrari-laferrari

 

9. Koenigsegg CCR

Oto kolejny, trzeci już Koenigsegg w zestawieniu – wynik CCX udało mu się poprawić o 1 km/h, osiągając 395 km/h. Niewielka różnica nie zmienia faktu, że CCR to obecnie dziewiąte najszybsze auto na świecie. Z czego wynikają jego osiągi? Ze stosunkowo niewielkiej masy własnej, która nie przekracza 1200 kg i silnika V8 o pojemności 4,7 l co przekłada się na moc 816 KM. W tym aucie rozpędzenie go od 0 do 100 km/h odbywa się w czasie 3,2 sek.

 

koenigsegg-CCR

 

8. Koenigsegg CCX Edition

Szybkie samochody marki Koenigsegg zdecydowanie dominują w tym zestawieniu. Potwierdza to CCX, czyli pierwszy model w rankingu, który osiągnął magiczną granicę 400 km/h. Należy do grona nie tylko najszybszych, lecz także najdroższych aut na świecie. Otóż za gotowy do jazdy egzemplarz zapłacimy ponad pół miliona Euro. Jako ciekawostkę warto przypomnieć, że Koenigsegg CCX Edition przejdzie do historii jako pierwsze auto dopuszczone do ruchu po drogach publicznych wyposażone w silnik, który może osiągać moc ponad 1000 KM (dokładnie 1032 KM, o ile jest zasilany biopaliwem).

 

 

7. Koenigsegg CCXR

Nie powinno być zaskoczeniem, że siódme najszybsze auto na świecie to znów pojazd marki Koenigsegg. CCXR, osiągając prędkość 400 km/h, wyrównał wynik modelu CCR Edition. Swoje osiągi samochód ten zawdzięcza między innymi wykorzystaniu włókna węglowego w charakterze tworzywa. Należy przy tym podkreślić, że pomimo niesamowitych osiągów pojazd ten emituje do atmosfery stosunkowo niewiele szkodliwych substancji. Nie przeszkadza mu w tym identyczny silnik, który zamontowano w modelu CCX Edition, czyli potężna jednostka o mocy ponad 1000 KM.

 

koenigsegg-CCXR

 

6. SSC Ultimate Aero TT

Rekord prędkości samochodem SSC Ultimate Aero TT wynosi aż 407 km/h. W 2007 roku model ten stanowił najszybszy samochód świata dopuszczony do ruchu, podczas gdy dziesięć lat później nie mieści się już w pierwszej piątce. Mimo tego jego wygląd i osiągi sprawiają, że jest on motoryzacyjnym marzeniem nie jednego aut sportowych.  Do wyboru modelu SSC Ultimate Aero TT o amerykańskim rodowodzie, zachęca zarówno piękna sylwetka, jak i ośmiocylindrowa jednostka napędowa bi-turbo o mocy – 1200 KM.

 

SSC-ultimate-aero-TT

 

5. Bugatti EB 16.4 Veyron

Dla wielu miłośników motoryzacji fakt, że Bugatti Veyron nie jest najszybszym autem na świecie, może wydawać się zaskakujący. Tymczasem zajmuje „dopiero” piątą pozycję, pozwalając na osiągnięcie prędkości maksymalnej 407 km/h. Ten model jest niesamowity pod każdym względem – do setki rozpędza się w 2,5 sekundy. Kierowców, którzy testowali możliwości tego auta można zdecydowanie zaliczyć do grona szczęśliwców. Auto jest niesamowicie szybkie i tak samo drogie – kosztuje sporo ponad milion Euro.

 

veyron

 

4. Bugatti EB 16.4 Veyron Super Sport

Bugatti Veyron Super Sport to nazwa, która elektryzuje fanów motoryzacji na całym świecie. Zachwyca wyglądem i wyprzedza poprzednie auto w zestawieniu najszybszych na świecie o 8 km/h. Jego wynik wynosi 415 km/h. Pierwszy model tego niesamowitego auta powstał z myślą o biciu rekordu najszybszego auta. Udało się to w 2010 roku i zakończyło wpisem do księgi Guinnessa. Auto rozpędziło się do 431 km/h. Tylko pierwszych pięć egzemplarzy nazwanych World Record Edition zostało wyprodukowanych w identycznej konfiguracji zdolnej osiągnąć taki wynik.  Co ciekawe, model ten został stworzony z myślą o rynku chińskim, co wiele mówi o tym, jak w ostatnich latach zmieniły się rynki motoryzacyjne. Czwarte auto w zestawieniu to jeden z tych pojazdów, o którego cenę większość kierowców nawet boi się spytać.

 

veyron-super-sport

 

 

3. Koenigsegg Agera R

Wynik kolejnego Koenigsegga bije rekordy swoich poprzedników, auto  zdolne jest do poruszania się z prędkością 420 km/h. Motoryzacyjni eksperci zgodnie twierdzą, że szwedzcy konstruktorzy wciąż potrafią zaskakiwać coraz to bardziej innowacyjnymi rozwiązaniami. Udało się to w dużej mierze za sprawą znajdującego się pod maską silnika o pojemności 5,0 l i mocy – bagatela – 1140 KM. Żeby rozpędzić Koenigsegg Agera R do 100 km/h, wystarczy zdecydowanie wcisnąć pedał gazu i odliczyć 2,9 sek.

 

koenigsegg-agera

 

2. Hennessey Venom GT

Na drugim miejscu gość z Ameryki. Hennessey Venom GT w 2014 roku był rekordzistą, jeśli chodzi o prędkość osiągniętą przez samochód dopuszczony do ruchu. Miejsce, w którym pobił rekord, jest bardzo symboliczne – chodzi o pas lądowania wahadłowców w Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy'ego. Technologia zastosowana w tym aucie jest naprawdę kosmiczna i pozwoliła mu przekroczyć 435 km/h. Przy okazji pobito też rekord przyśpieszenia. Dziś jednak musi uznać wyższość innych modeli.

 

hennessey-venom-GT

 

1. Koenigsegg One:1

Odpowiedź na pytanie jakie jest najszybsze auto na świecie, brzmi: Koenigsegg One:1. Zestawienie 15 najszybszych modeli świata zostało zdominowane przez Szwedów. One:1 zdaniem producenta jest zdolny rozpędzić się nawet do 450 km/h, choć eksperci są nieco ostrożniejsi – realniejsze wydaje się 440 km/h, co nie zmienia faktu, że model ten w pełni zasługuje na miano najszybszego na świecie. Co ciekawe, do jego produkcji wykorzystano tak zaawansowane i nowoczesne technologie, że udało się osiągnąć niespotykane proporcje 1 KM na każdy 1 kg masy samochodu.

 

koenigsegg-one

 

Jak widać nasz ranking zdominowany został zdecydowanie przez markę Koenigsegg, która jest niekwestionowanym zwycięzcą w dziedzinie najszybszych aut świata. Póki co w tej dziedzinie marka zostaje niedościgniona, jednakże ciągły rozwój techniki i pojawienie się super aut elektrycznych może wkrótce to zmienić. 

 

 

koenigsegg-CCX by Trubble - P7284234, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5789231

ferrari-laferrari by Norbert Aepli, Switzerland, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24998119

koenigsegg-CCXR by Fpm - selbst fotografiert am Genfer Autosalon, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3728230

SSC-ultimate-aero-TT  by Nate Hawbaker - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15780254

veyron-super-sport  by Autoviva - Bugatti Veyron Super SportUploaded by tm, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24682348

koenigsegg-agera by Ben -  Agera 

hennessey-venom-GT by Axion23 - Hennessey Venom GT, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38022888

veyron by M 93, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18977477

koenigsegg-one by Eduardo Parise / eduparise - https://www.flickr.com/photos/eduparise/13230554883, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32752138
Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.