olej

Jak dobrać olej silnikowy do naszego auta?

2017-08-31

Jaki olej do silnika benzynowego, a jaki olej do diesla? Takie pytania zadaje sobie wielu kierowców. Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych jest bardzo istotna do prawidłowego funkcjonowania naszego pojazdu.

Niezbędny w każdym aucie

Prawidłowy dobór oleju silnikowego powinien interesować każdego kierowcę, który posiada auto z silnikiem spalinowym. Dzięki temu płynowi, a właściwie dzięki czynnikowi smarującemu praca silnika jest możliwa w bezpieczny i prawidłowy sposób. O znaczeniu oleju silnikowego pisaliśmy już w jednym z poprzednich wpisów. Powstają one dzięki wykorzystaniu ropy naftowej oraz syntetycznych odpowiedników, a przy okazji zawierają w sobie różne dodatki w zależności od koncepcji producenta. Poprzez ich zastosowanie silnik jest mniej narażony na starzenie i korozję, a sam olej krzepnie w niższej temperaturze, lepiej smaruje i wytrzymuje dłuższy czas. Poziom oleju należy sprawdzać regularnie, w szczególności przed dłuższą trasą, a zapalenie się lampek kontrolnych powinniśmy potraktować jako poważne ostrzeżenie.

 

lampka_oleju
takiego sygnału nie należy ignorować

 

Jaki olej silnikowy wybrać

Kupując nowy samochód, otrzymujemy instrukcję i książkę serwisową. Z niej można łatwo się dowiedzieć, jakiego oleju używać do danego silnika i jaki olej fabrycznie znajduje się w środku.  W tym wypadku sprawa jest dość prosta ponieważ wystarczy zaopatrzyć się w prawidłowy płyn i uzupełniać go gdy zajdzie taka potrzeba. Sytuacja może się nieco skomplikować, gdy kupujemy auto z używane, co w Polsce jest zjawiskiem powszechnym. O ile wybór używanego samochodu ma wiele oczywistych zalet, o tyle czasami trudno zidentyfikować, jaki olej do silnika benzynowego lub wysokoprężnego zastosować w danym przypadku. Szczególnie, gdy historia auta nie jest do końca nam znana. Jeżeli sprzedawca nie udzieli nam takiej informacji, to należy poszukać oznaczenia oleju silnikowego (przykładowo w formie zawieszki) pod maska samochodu. Jeżeli nadal nie jesteśmy w stanie odszukać pożądanej informacji to pozostaje nam skorzystać z pomocy fachowca w warsztacie lub poszukanie jej na specjalistycznych forach internetowych. Wspomniane zawieszki są zazwyczaj wodoodporne i zawierają najważniejsze informacje: rodzaj oleju, przebieg oraz datę ostatniej wymiany. Istotne są również rubryczki dotyczące np. filtrów. Charakterystyczne, najczęściej prostokątne zawieszki poznasz dzięki logotypowi producenta oleju lub firmy zajmującej się serwisem silników. W wielu przypadkach wybranie tańszego zamiennika będzie dla nas tylko pozorną oszczędnością. Oczywiście problemy nie muszą pojawić się z dnia na dzień. Dobór złego oleju, nie zgodnego z zaleceniami producenta pojazdu może skutkować poważną awarią silnika. Wtedy naprawa auta może pochłonąć znaczne środki i może okazać się nie opłacalna.

Jak dobrać olej, aby być zadowolonym z eksploatacji

Najchętniej rozwijanymi technologicznie olejami we współczesnej motoryzacji są warianty syntetyczne. Cechuje je trwałość i efektywność, o wiele wyższa niż w przypadku olejów mineralnych czy półsyntetycznych. Choćby dlatego, że ich maksymalna temperatura pracy jest wyższa, nie pozostawiają także zbędnego osadu. Jednocześnie oleje syntetyczne są płynne nawet przy skrajnych mrozach. Tzw. „półsyntetyki” są zaś produktem jakościowo pośrednim pomiędzy olejami syntetycznymi i mineralnymi. To przede wszystkim wybór dla osób, które cenią korzystny stosunek jakości do ceny. Wystarczy niewiele ponad 20, 30 złotych, aby zakupić litr dobrego produktu. Najgorzej w tym zestawieniu radzą sobie oleje mineralne, mimo że ich jakość i tak jest wyższa niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Są najtańsze i, co może niektórych zaskoczyć, polecane w niektórych przypadkach. Mowa szczególnie o starszych samochodach z dużymi przebiegami. Gdy olej zużywa się szybciej, nie mamy pewności, jaki typ był stosowany przez poprzedniego właściciela albo po prostu auto jest mocno wyeksploatowane – dobrze wybrać wersję mineralną, najtańszą w porównaniu do syntetyków i półsyntetyków.

 

wymiana-oleju

 

Jeśli chodzi o wybór konkretnego produktu, oznaczenia dotyczą lepkości. I tak – oleje mineralne są znane jako 15W-40, 20W-40 oraz 15W-50; oleje półsyntetyczne jako 10W-40, a syntetyczne jako 5W-30 lub 5W-40. Im niższa lepkość, tym mniejsza utrata mocy przez silnik. Wyższa lepkość oznacza z kolei lepsze zabezpieczenie przed skutkami eksploatacji. Kiedy przeprowadzić wymianę? Najlepiej co roku lub przy częstej jeździe, po 10-20 tysiącach kilometrów w zależności od wieku samochodu. Warto pamiętać, że w autach z instalacją LPG olej należy wymieniać jeszcze częściej.

Najważniejsze informacje

Oleje silnikowe stosuje się zarówno w silnikach benzynowych, jak i wysokoprężnych. Należy stosować się do wytycznych producenta pojazdu i wybierać olej zgodnie z wytycznymi. Przy zakupie warto upewnić się co do oznaczeń oraz certyfikatów jakości. Informacje na temat właściwego oleju mogą znajdować się w instrukcji obsługi pojazdu, a w przypadku jej braku – na zawieszce pod maską. Wybieranie tańszego oleju, który w pełni nie spełnia zalecanych wymogów to tylko pozorna oszczędność.

 

 
Komentarze (2)

Krzysztof 2017-09-28 11:09:51
Wspomniane zawieszki po maską to świetna sprawa, wszystkie potrzebne informacje ( rodzaj oleju, ilość km przy ostatniej wymianie itp) są w odpowiednim miejscu. Szkoda, że nie wszyscy na rynku wtórnym stosują takie zawieszki...
handa 2017-10-18 10:10:40
U MNIE to było tak, że po prostu na stronie producenta oleju venol wskazałem auto i mi dopasowało olej. często info o typie oleju macie również w książce serwisowej swojego auta. kolejna kwestia - zmiana smarowania naprawdę może totalnie odmienić jakość działania silnika. u siebie widzę poprawę mocy, niższe spalanie, lepszy rozruch. nie mam ubytków oleju, silnik jest czysty. zmiana mocno na plus.

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.