podroz

Podróżowanie samochodem. O czym należy pamiętać

2018-02-22

Zimowe ferie i sezon urlopowy stanowią doskonałą okazję do wyjazdu. Podróżowanie własnym autem ma wiele korzyści – decydujemy o trasie, miejscach postoju czy godzinach wycieczki i możemy zabrać znacznie więcej bagażu niż w przypadku innych środków komunikacji. Należy pamiętać jednak, że auto może doznać awarii, a to nie jedyne kłopoty, które spotykają  kierowców w trasie. Dlatego do trasy należy przygotować nie tylko siebie ale również swoje auto.

Przygotowanie auta

Własny samochód jest świetnym środkiem transportu dla całej rodziny, bardzo często jednak wcześniej niezauważone usterki dają o sobie znać na dłuższej trasie. Przed bardziej wymagającą wyprawą warto dokonać przeglądu w poszukiwaniu potencjalnych awarii lub wymiany krytycznie zużytych części. Nawet jeśli został nam miesiąc lub dwa do wygaśnięcia ważnego przeglądu, to warto udać się do stacji diagnostycznej. W ten sposób zyskamy pewność i spokój ducha, że podczas naszej wakacyjnej podróży nie powinna nas zaskoczyć nagła awaria.

Od strony sprawności technicznej samochodu należy również pamiętać o potrzebie wymiany lub uzupełniania płynów: silnikowego, chłodniczego, hamulcowego, do wspomagania kierownicy, a także preparat do spryskiwaczy. Tych czynności nie należy lekceważyć i przed zakupem konkretnego płynu przenalizujmy produkty dostępne na rynku by były zgodne ze specyfikacją techniczną naszego auta.

Kolejny istotny punkt – ogumienie. Czy nasze opony są odpowiednio dobrane do sezonu i warunków atmosferycznych? Jak zachowują się w trakcie poślizgów, na suchej i mokrej nawierzchni, lodzie, w błocie? Czy emitują duży hałas? Wpływają niekorzystnie na działanie czujników? Każdy z tych elementów ma bardzo duże znaczenie. Pozostaje również od dawna zadawane pytanie, co jest najlepszym wyborem: zakup używanych i tańszych czy nowych, ale droższych opon.

Co do zasady, warto kupować nowe produkty. Mimo wszystko ma sens inwestowanie w modele firmowe, uwzględniane w rankingach i testach. Szczególnie jeżeli planujesz dłuższą, wymagającą trasę – na przykład zagraniczną lub nawet na drugi koniec kraju. Oszczędności bywają iluzją, ponieważ tańsze opony częściej się wymienia, a droższe ostatecznie okazują się korzystną inwestycją na dłuższy czas. Oczywiście wszystko jeszcze zależy od naszego stylu jazdy.

Przed wyruszeniem w drogę należy jeszcze skontrolować stan wentylacji i klimatyzacji. W zależności od temperatury i pory roku dogrzewamy lub ochładzamy auto. Dawno nieczyszczone nawiewy i filtry są idealnym środowiskiem dla rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów i nie będą działać zgodnie z oczekiwaniami.

Niezbędnik kierowcy

Przed wyjazdem warto sprawdzić stan naszego koła zapasowego oraz czy posiadamy wszelkie akcesoria służące do samodzielnej wymiany opony. Bardzo często, skryte na dnia bagażnika auta może okazać się już nie do użytku chociażby ze względu na swój wiek.

W podróży bardzo ważną rolę odgrywa znajomość trasy. Chcąc zabrać rodzinę na wymarzone wakacje w Zakopanem lub Dolomitach trzeba wiedzieć, gdzie się kierować. Znaki przy drogach pewnie doprowadzą nas do największych ośrodków, ale dużym zaniedbaniem byłoby się nie przygotować i polegać tylko na nich. W dzisiejszych czasach problem w większości rozwiązuje posiadanie smartfona wraz z aplikacją nawigacyjną.

Wybierając się na urlop, należy pamiętać o niezbędnych dokumentach. W zależności od kraju będą to dowód osobisty, paszport, ubezpieczenie a w niektórych krajach (zwłaszcza poza UE) międzynarodowe prawo jazdy. Należy pamiętać o ich dacie ważności. Warto mieć przy sobie nie tylko podstawowe „papiery”, jak dowód rejestracyjny pojazdu, ale również książeczkę serwisową czy kartkę z podstawowymi kontaktami w sytuacjach awaryjnych.

W każdej podróży należy mieć przy sobie absolutnie podstawowe wyposażenie awaryjne: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, podnośnik, zestaw kluczy, kamizelkę odblaskową, linkę holowniczą i apteczkę. Oczywiście wszystkie zgodne z normami i działające.

trojkat

Prawidłowo przygotowany bagaż

Nasz bagaż należy odpowiednio zabezpieczyć przed przemieszczaniem się. W samochodzie nie powinno znajdować się zbyt wiele przedmiotów, które przy nagłym hamowaniu mogłyby wyrządzić nam krzywdę lub przykładowo uszkodzić przednią szybę uniemożliwiając dalszą jazdę.

Osoby lubujące się w aktywnym wypoczynku, zapewne zechcą zabrać ze sobą rowery czy dużą ilość sprzętu sportowego, np. narty, snowboard czy sanki. Poza wybranymi autami z segmentu VAN-ów czy SUV-ów niezbędny może okazać się bagażnik zewnętrzny. Warto w tym celu wykorzystać relingi dachowe – specjalne konstrukcje na klapie bagażnika – czy nawet niewielką przyczepkę zamocowaną do haka. Wybierz tak, aby poruszać się bezpiecznie i wygodnie, efektywnie wykorzystując możliwości konkretnego modelu samochodu. W rowerowego warto zrobić rozpoznanie jaki bagażnik rowerowy sprosta naszym oczekiwaniom.

bagaznik
Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.