przeglad

Przegląd auta - coroczny obowiązek każdego kierowcy

2017-08-29

Obowiązkowy przegląd samochodu dotyczy wszystkich kierowców. Kto zasiada za kółkiem, powinien pamiętać o dacie najbliższej okresowej wizyty na stacji, gdzie zostanie sprawdzony stan auta. Od przejścia testu zależy, czy dalsza jazda będzie legalna. Na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć problemów?

ABC obowiązkowych przeglądów auta

Przeglądy techniczne należy wykonywać co roku. Wyjątek stanowią samochody nowe – te trzeba sprawdzić dopiero po trzech latach od rejestracji, następny przegląd jest wykonywany dopiero po dwóch latach, później już standardowo. Nieco inaczej w przypadku taksówek, „elek” i samochodów na gaz – tu od początku przegląd jest wymagany w rocznym odstępie.

Wymóg obowiązkowych przeglądów, pozwala zawczasu sprawdzić usterki zagrażające bezpieczeństwu drogowemu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że kluczowe elementy pojazdu mogą posiadać wadę fabryczną lub niszczą się w trakcie eksploatacji. Uważna diagnostyka zapobiega wielu tragediom. Można więc powiedzieć, że jeśli chodzi o przegląd samochodu, cena nie gra roli.

Unikanie obowiązkowego przeglądu oznacza mandat za brak przeglądu w przypadku kontroli policyjnej. Podobnie nielegalna jest ciągła jazda bez przeglądu czy próba przekupienia pracownika stacji. Ile kosztuje przegląd samochodu? Zazwyczaj ceny kształtują się na poziomie od 100 zł wzwyż.

 

przeglad_analiza

 

Co sprawdza się na przeglądzie

W trakcie obowiązkowej diagnostyki samochodu są sprawdzane najróżniejsze układy, mające różny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Aby otrzymać przysłowiową pieczątkę, właściciel pojazdu powinien pozbyć się wszelkich usterek – obojętnie, czy mowa o ogumieniu, oświetleniu, czy hamulcach. Wpierw jednak sprawdzone zostaną dokumenty pojazdu i sprawdzona zostanie zgodność numeru VIN. Należy również pamiętać by na stanie naszego auta było takie wyposażenie jak gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Apteczka wbrew powszechnym przekonanion nie jest już obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu osobowego, aczkolwiek warto jest ją posiadać na stanie.

Światła w samochodzie to absolutna podstawa sprawdzana na każdym przeglądzie, zarówno pod względem działania, jak i ustawienia. Opony to kolejny obowiązkowy punkt wizyty na stacji. Głębokość bieżników poniżej 1,6 mm lub inne wskaźniki zużycia natychmiastowo kwalifikują ogumienie do wymiany. Diagnostycy uważnie przyglądają się także szybom gdzie sprawdzany jest stopień ich przezroczystości (szyby przednie 70% oraz szyba czołowa 75%). Kolejny element kontroli to karoseria. Oczywiście nie każde pęknięcie i nie każdy ślad rdzy skutkują odrzuceniem, aczkolwiek lepiej się ich jak najszybciej pozbyć.

 

miernik_opon

 

Współczesne samochody nie powinny także emitować nadmiaru szkodliwych spalin ani narażać środowiska na wyciek niepożądanych substancji. Dlatego na stacjach diagnostycznych używa się specjalistycznych przyrządów pomiarowych. Posiadaczy aut z LPG obowiązują dodatkowe wymagania – muszą mieć zalegalizowaną butlę i szczelną instalację. W przypadku wszystkich samochodów na specjalnych rolkach testuje się hamulce pod kątem ich siły. Bada się także amortyzatory oraz „luzy” w zawieszeniu i układzie kierowniczym.

Przegląd auta bez nerwów

Gdy samochód nie przechodzi testów, właściciel najczęściej otrzymuje zaświadczenie i przez 14 dni może poruszać się po drogach, jest to jednak na wyeliminowanie usterek. Aby nie płacić dodatkowych pieniędzy, wystarczy dobrze przygotować samochód pod kątem wymienionych wcześniej części. Od prozaicznego zakupu opon, po regulacje lub naprawę układu hamulcowego u znajomego mechanika. Nie zaniedbuj swojego auta przed przeglądem, wszystkie wymienione z powyższych elementów możemy sprawdzić wstępnie sami i wcale nie potrzebujemy do tego kanału lub specjalistycznych narzędzi. Zrób wszystko, by zaliczyć przegląd techniczny samochodu za pierwszym podejściem ponieważ za każdy kolejny będzie trzeba ponownie zapłacić.

 
Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.