Pęknięta szyba przednia

Pęknięta przednia szyba, naprawa czy wymiana?

2016-09-29

Uszkodzenie szyby czołowej w wyniku uderzenia kamieniem, który wypadł spod kół poprzedzającego nas pojazdu, może zdarzyć się każdemu kierowcy. Uszkodzenia mają różny charakter – czasami jest to odprysk, niekiedy pęknięcie, innym razem zniszczenie całego szklenia. Bez względu na rodzaj uszkodzenia należy je jak najszybciej naprawić, żeby w razie kontroli policyjnej nie narazić się na mandat.

Uszkodzona szyba – co robić

Jeśli pękła nam szyba w samochodzie, najlepiej skorzystać z ubezpieczenia autocasco. To zdecydowanie najprostsze rozwiązanie – na rynku prawie wszyscy ubezpieczyciele obejmują tego typu zdarzenia ochroną, a niektórzy proponują specjalne ubezpieczenie szyb samochodowych. Jeśli tylko masz aktualną polisę AC lub ubezpieczenie szyb, zgłoś szkodę i spytaj pracownika firmy ubezpieczeniowej, czy może Cię skierować do warsztatu partnerskiego. Zdecydowana większość ubezpieczycieli posiada sieć warsztatów, z którymi współpracuje na stałe.

Warto skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ po pierwsze, klienci dużych firm ubezpieczeniowych są przez takie serwisy traktowani priorytetowo, po drugie – naprawa odbywa się zazwyczaj bezgotówkowo i wreszcie po trzecie – jeśli dany serwis cieszy się zaufaniem ubezpieczyciela, można mieć pewność, że usługa zostanie wykonana dokładnie i nie będzie do niej zastrzeżeń. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby starać się o rozliczenie gotówkowe, ale trzeba pamiętać, że jeśli nie ma innych uszkodzeń niż szyba w samochodzie odszkodowanie będzie niewielkie, a na pieniądze trzeba będzie długo czekać.

Czy można skorzystać z OC sprawcy

Tak, skorzystanie z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy, spod kół którego wyleciał kamień, uszkadzając szybę, jest możliwe, lecz w praktyce działa tylko wtedy, gdy sprawca przyzna się do winy. Zdarza się to niezwykle rzadko – po pierwsze, sprawca rzadko kiedy w ogóle zauważy, że coś się stało i w większości przypadków po prostu pojedzie dalej. Po drugie, jeśli się nie przyzna, trudno będzie udowodnić jego winę – sama porysowana szyba w samochodzie nie wystarczy, aby wydać korzystne dla poszkodowanego orzeczenie. Nie mając AC ani ubezpieczenia szyb, trzeba niestety pokryć koszty naprawy z własnej kieszeni.

Kiedy trzeba wymienić szybę

Odpowiedź na powyższe pytanie jest istotna głównie dla tych kierowców, którzy nie mają AC ani ubezpieczenia szyb. Gdy problem stanowi pęknięta szyba w samochodzie naprawa raczej nie będzie skuteczna, jednak jeśli na szybie pojawił się tylko odprysk, szyby nie trzeba wymieniać. Zasada jest taka, że aby szyba kwalifikowała się do naprawy, a nie wymiany, uszkodzenie nie może być większe niż pięciozłotowa moneta. W przypadku małych uszkodzeń liczy się szybkość działania, mimo że za odprysk zazwyczaj nie otrzymamy mandatu, co zresztą może powodować zaniechanie naprawy. To błąd – jazda z odpryskiem powoduje bowiem regularne pękanie w wyniku wibracji, dlatego prędzej czy później i tak będzie trzeba kupić nową szybę i zapłacić za wymianę.

Wymiana ani naprawa szyby czołowej, o ile oczywiście nie została ona wyposażona w zaawansowane rozwiązania technologiczne, jak np. czujnik deszczu, nie należy ani do drogich, ani skomplikowanych. Dlatego nawet w razie niewielkiego uszkodzenia nie warto zwlekać z naprawą.

 

Zdjęcie tytułowe CC by b r e n t - Vandalism!
Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.