Wideorejestrator drogowy

Wideorejestrator - przydatny gadżet w twoim aucie

2016-10-07

Nagrywanie pokonywanej drogi ma wiele zalet – pozwala kontrolować trasę, przechowywać wspomnienia, tworzyć specjalistyczne filmiki i vlogi, a także zachować kluczowy materiał w razie wypadku.

Wideorejestratory – szeroki wybór na rynku

 • Wideorejestrator bez ekranu. Ekran LCD zajmuje sporo miejsca i szczególnie w mniejszych autach może zdominować przedni panel. Poza tym nie pobiera prądu, a sam rejestrator działa dłużej bez konieczności ładowania. Zalety: Niewielki rozmiar, oszczędność energii, niska cena i prostota. Wady: Brak podglądu na żywo, trudniejsze manipulowanie przy ustawieniach.

 • Wideorejestrator jazdy z odchylanym ekranem. Coraz popularniejsza forma, spotykana również w tańszych modelach. Urządzenie rejestruje trasę, a ekran można wygodnie odchylić w stronę kierowcy lub pasażera. Zalety: prosta obsługa i podgląd na żywo. Wady: większy rozmiar, słaba bateria, brak stabilności.

 • Wideorejestrator z wbudowanym ekranem. Kamera plus ekran w ramach solidnej konstrukcji. Zajmuje mniej miejsca niż model z odchylanym ekranem, posiada łatwy system montażu i demontażu. Niestety, kąt widzenia jest na tyle słaby, że przy kamerze ustawionej na wprost kierowca może nie mieć dobrego podglądu, co okazuje się problemem przy konieczności szybkiej zmiany ustawień bez zatrzymywania. Zalety: podgląd, solidność wykonania i rozmiar. Wady: duże zużycie energii i dość niewygodny kąt widzenia.
 • Wideorejestrator w lusterku. Coraz więcej osób decyduje się na wybór kamery z ekranem ulokowanym w lusterku wstecznym. Czy da się połączyć funkcję lusterka i ekranu jednocześnie? Tak, dzięki częściowej przezroczystości. Dodatkowo, inni kierowcy mogą nie zauważyć, że dysponujemy kamerą. Zalety: najmniejsza ingerencja w przestrzeń wewnątrz auta. Wady: problem z montażem i demontażem oraz ekran, do którego początkowo trudno się przyzwyczaić.

wideorejestrator-lusterko

 

Dodatkowe funkcje rejestratorów

Wideorejestrator z GPS to jedna z wielu alternatywnych propozycji na rynku. Warto ograniczać liczbę dodatkowych sprzętów w samochodzie. Niestety łącząc je w jeden system, bardzo często okazuje się, że takie hybrydy nie spełniają w stu procentach funkcji żadnego z połączonych urządzeń. Oczywiście, są wyjątki, ale generalnie wideorejestrator z GPS odstrasza wielu potencjalnych klientów wygórowaną ceną. Trudno jednak oczekiwać, by połączenie nawigacji, kamery i multimedialnego ekranu oferowano w niskiej cenie.

 

gopro

przykład kamery gopro wykorzystanej jako wideorejestratora

 

Elementy wideorejestratorów

Zanim zdecydujesz się na wyszukanie rankingu rejestratorów, który pomoże Ci w wyborze najlepszego rozwiązania na rynku i wskaże jaki wideorejestrator kupić, zapoznaj się z kryteriami, na które powinieneś zwrócić uwagę.

 • Rozmiar – nieutrudniający przechowywania, przenoszenia i przede wszystkim kierowania samochodem.
 • Obiektyw z szerokim kątem – obejmujący jak największy obszar drogi. Zwróć uwagę na efekt tak zwanego „rybiego oka”.
 • Rodzaj przysłony obiektywu – im więcej światła, tym film nagrywa się w wyższej jakości. Modele dostępne na rynku wyposażane są w przysłonę nawet o wartości f/1,8.
 • Rodzaj i wydajność zasilania – większość urządzeń dysponuje akumulatorem, ale na dłuższej trasie z pewnością konieczne będzie podłączenie do gniazdka.
 • GPS – dodatek, który ułatwia rejestrację prędkości i dokładne sparowanie fragmentu nagrania z konkretnym miejscem na trasie.
 • G-Sensor + czujnik trójwymiarowy – dzięki tej funkcji nagrania są zabezpieczane w momencie wypadku, a to dzięki wykrywaniu przeciążeń na osiach samochodu. W zaawansowanych modelach zapisują się również dokładne parametry (np. moment hamowania), więc wideorejestrator może stać się kluczowym elementem wyjaśnienia kolizji drogowej.
 • Czujnik ruchu. Dzięki niemu nagrywanie ruszy wraz z momentem ruszenia naszego auta.

Zdjęcie tytułowe by Fernost - Own work, Public Domain, Link

Zdjęcie wideorejestrator-lusterko CC by brownpau E-Prance Rearview Mirror Dashcam (exterior view)

Zdjęcie gopro CC by Robert Couse-Baker - dipstick (365-233)
Komentarze (1)

Tomek 2017-01-09 11:01:04
NAJLEPSZE I NAJBARDZIEJ ZAAWANSOWANE REJESTRATORY SAMOCHODOWE PRODUKUJE W TEJ CHWILI KOREAŃSKI BLACKVUE.

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.