nawigacja

Jak się nie zgubić - wybór nawigacji na smartfona

2016-10-07

W większość przypadków tablet z nawigacją albo po prostu smartfon z GPS spełni nasze oczekiwania – do tego odpowiednia aplikacja, aby skutecznie przemieszczać się po polskich drogach.

Jaka nawigacja, czyli co brać pod uwagę

Rozwiązania oferowane na rynku są mocno zróżnicowane. Stworzenie jednolitego rankingu nawigacji, który będzie na tyle obiektywny i sprawiedliwy w ocenie, że można by dany produkt postawić na niekwestionowanym pierwszym miejscu nie jest możliwe.  Przykładowo nawigacja na tablet z możliwością X będzie lepsza dla profesjonalnego kierowcy-kuriera, z kolei darmowa nawigacja na telefon Y podbije serca właściciela samochodu, który wyjeżdża poza miasto kilka razy w roku. Jak jest zatem najlepsza nawigacja? Przyjrzyjmy się konkretnym aplikacjom dostępnym w Polsce. Jednak zanim to zrobimy, wybierzmy czynniki, które należy brać pod uwagę przy ocenie. Wśród nich będą:

 • dostępność na różnych platformach mobilnych;
 • wygodny i łatwy obsłudze interfejs;
 • możliwość nawigacji offline;
 • jakość, aktualność i dostępność map;
 • rozmiar dostępnej pamięci;
 • możliwość wyboru innych trybów niż samochodowy;
 • cena;
 • dodatkowe informacje i funkcje.

Test nawigacji samochodowych dostępnych w Polsce

Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym nawigacjom samochodowym dostępnym na polskim – poniżej przedstawiamy ich omówienie wraz z analizą zalet, wad i funkcji.

 • AutoMapa. Wymaga pobrania dodatkowych map (podstawowa dla Polski waży niemal 400 MB, dlatego warto zawczasu znaleźć się w strefie WiFi). Jak przystało na najlepsze aplikacje, jedynym z pakietów głosowych, które należy pobrać, został nagrany przez samego Krzysztofa Hołowczyca. Czasami zdarzają się jednak braki adresowe, a trasy oznaczane jako łatwiejsze albo szybsze w rzeczywistości takimi nie są. Estetyka jest poprawna, ale nie wyróżnia się funkcjonalnością.
 • GPS Nawigacja i Sygic. Po pierwszym uruchomieniu w intuicyjny sposób przechodzimy do wyboru dowolnej mapy – Polski lub innego państwa. Choć obsługa jest bardzo intuicyjna, to asystent pasa ruchu oraz proponowane trasy wymagają poprawek.
 • Navitel Navigation. Podstawowy pakiet z wybraną mapą jest darmowy, lecz późniejsze korzystanie jest możliwe tylko w wersji próbnej (ograniczonej czasowo) lub płatnej. Sposób wyszukiwania tras różni się od konkurencyjnych aplikacji, można go uznać za bardziej skomplikowany. Wielu użytkowników uważa, że dzięki temu zyskuje na dokładności w ustawieniu trasy/punktu docelowego.
 • HERE Beta. Darmowa nawigacja na Androida nie wymaga połączenia z internetem. Wpierw należy jednak pobrać sporo dużych map. Sama Polska zajmuje prawie pół gigabajta pamięci. Proponowane trasy i sposób ich wyszukiwania zasługuje na duże uznane. Niestety, wielu kierowców będzie zawiedzionych brakiem dobrego asystenta pasa ruchu i kiepskim systemem dodatkowych informacji. Jeśli jednak interesuje nas wyłącznie samo znalezienie trasy i pokierowanie najlepszą drogą – HERE Beta z pewnością będzie dobrym wyborem.
 • GPS Nawigacja Be-On-Road. Po pierwszym uruchomieniu, aplikacja automatycznie pobiera duży pakiet danych. Testerzy zwracają uwagę na bardzo rozbieżne oceny aplikacji, która jest z jednej strony dobra pod względem selekcji tras, a z drugiej fatalna pod kątem intuicyjności obsługi.
 • Mapy Google. Jeżeli jesteś użytkownikiem smartfona lub tabletu to prawie na pewno wśród domyślnie zainstalowanych aplikacji znajdują się Mapy Google. Do niedawna działały tylko online, obciążając na bieżąco transfer danych i baterię, ale ostatnimi czasy wprowadzono możliwość pobrania wybranego obszaru i późniejszego prowadzenia nawigacji na jej podstawie bez konieczności połączenia z internetem. Na plus należy zaliczyć zdecydowanie ogromną ilość rzetelnych informacji, intuicyjną obsługę oraz możliwość wyboru trybów (rower, samochód, na piechotę itd.).
 • MapFactor Navigator. Aplikacja, w której możemy zdecydować o wyborze map – z darmowej (OpenStreetMap) lub płatnej (TomTom) puli. W wersji darmowej wadą jest dość niechlujne tłumaczenie z wersji angielskiej. Sam wybór tras zasługuje na pochwałę i choć interfejs nie wygląda szczególnie nowocześnie, sprawuje się bardzo dobrze.
 • Yanosik. Ostatnia prezentowana aplikacja słynie wśród użytkowników swoją podstawową funkcją, a więc namierzaniem radarów i kontroli drogowych. Co do tej funkcji nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Tymczasem sama nawigacja nie należy do najlepszych – wadą jest już sam fakt, że nie można wyszukiwać konkretnych adresów, a jedynie same ulice. Wielu kierowców używa tej aplikacji jako towarzyszącej.

 

 

Jak widać, wybór aplikacji jest szeroki. Różnią się one między innymi pod względem funkcjonalności i praktycznego działania. Każda z nich ma swoje wady i zalety i jest wykorzystywana przez spore grono użytkowników. Ostatecznie decyzja co do wyboru konkretnej nawigacji na telefon zależy od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych.
Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.