wycieraczki

Jak wymienić wycieraczki samochodowe?

2017-03-01

Wycieraczki samochodowe jak każda część naszego samochodu w końcu się zużyją. Wymiana pióra wycieraczki nie należy do skomplikowanych i nawet dla osoby niezbyt obeznanej w sprawach motoryzacyjnych nie powinna stanowić większego problemu.

Przed wymianą

Zanim przystąpimy do wymiany należy sprawdzić, jakie wycieraczki samochodowe nadają się do naszego auta. Najlepiej będzie kupić je w sklepie motoryzacyjnym z kompetentną obsługą – doświadczony i znający się na rzeczy sprzedawca powinien dobrać odpowiedni komplet na podstawie marki, modelu i rocznika samochodu. Typ zastosowanych wycieraczek znajdziemy również w książce serwisowej.

Usunięcie starych wycieraczek

Sama wymiana wycieraczek samochodowych jak wcześniej wspominaliśmy nie należy do najbardziej skomplikowanych. Wymaga jednak odrobiny dokładności i skupienia. Pierwsza czynność, jaka nas czeka, to usunięcie starej wycieraczki. W tym celu należy ją unieść do pozycji prostopadłej względem szyby. Trzymając ramię jedną ręką, należy odnaleźć zakładkę, za pomocą której pióro jest przytwierdzone do nasady – trzeba ją przycisnąć, a ramię wycieraczki przesunąć do środka. W efekcie stara wycieraczka może zostać swobodnie wyjęta.

Jak zmienić wycieraczki w samochodzie

Przed założeniem nowego kompletu sprawdźmy, czy gumy do wycieraczek samochodowych są na swoim miejscu, solidnie przytwierdzone do ramion. Element ten jest niezwykle ważny dla samej szyby – bez niego ramię mogłoby ją uszkodzić, co prawie zawsze oznacza konieczność wymiany zarówno wycieraczki, jak i szyby.

Przed zamontowaniem nowego ramienia warto przyjrzeć się mocowaniu – czy wszystkie części do siebie pasują, czy ich pozycje odpowiadają sobie nawzajem. Metalowy hak powinien znaleźć się pomiędzy piórem a częścią wykonaną z plastiku. Gdy się tak stanie, nakładamy hak z tworzywa sztucznego, a następnie ciągniemy lekko całość do góry – skuteczność operacji wycieraczka powinna potwierdzić charakterystycznym kliknięciem. Wymiana tylnej wycieraczki nie różni się zbytnio od wymiany przedniej – sama czynność nie jest trudna, jednak jeśli nie zachowamy ostrożności, możemy niechcący uszkodzić szybę.
Komentarze (3)

Tomasz Kujawski 2017-03-16 21:03:15
Najważniejsze to regularne wymienianie wycieraczek. Gdzieś się spotkałem z informacją, że nawet dwa razy do roku. Ja osobiście wymieniam zawsze po zimie. Najgorszy okres dla wycieraczek to właśnie jesień/zima. Najwięcej "w kość" dostają wtedy. Miałem już różne wycieraczki, i takie montowane w ASO, i marketowe, i markowe z górnej półki. Marketowe to raczej roku nie wytrzymają, markowe i owszem. Ostatnio używałem Visee i przez rok dały radę. Teraz spróbuję ich inny model.
Skarzyński 2017-05-17 20:05:24
Raz do roku to nie za często? Ja raczej wymieniałem w momencie gdy stare zaczynały niezbierać wody z szyb. Też mam Visee i spokojnie prawie dwa lata wytrzymują. Cenowo jak na taką trwałośc to wypadają wręcz rewelacyjnie.
Krzysiek 2017-10-23 07:10:15
wydaje mi się również, że jest to trochę za często. Jeżeli wycieraczki spisują się bez zarzutów to po co je wyrzucać? Ja teraz używam modelu Aquatec produkcji Visee. Na ich stronie dobrałem je do swojego auta. Zużywają się równomiernie na całej długości, a do tego zastosowano u nich metalowe mocowania piór. Poprzez zastosowanie jednego adaptacyjnego mocowania została tutaj wyeliminowana potrzeba użycia wielu adapterów :)

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.