Czujnik zmierzch

Czujnik zmierzchu - jak działa, czy jest przydatny i funkcjonalny?

2016-09-02

Czym jest czujnik zmierzchu?

W niedalekiej przyszłości czujniki zmierzchu będą prawdopodobnie nieodzownym elementem wyposażenia każdego samochodu. Już dzisiaj jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które instaluje się fabrycznie w ciągle rosnącej liczbie aut. Jeszcze do niedawna sensory zmierzchu montowano jako element wyposażenia premium. Obecnie powoli stają się już one standardem. Ich zasadniczą funkcją jest automatyczne włączanie świateł, kiedy zapadnie zmrok. Dzięki temu czujnik zmierzchu w samochodzie nie tylko poprawia komfort jazdy, ale też przyczynia się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa.

Jak działa czujnik zmierzchu?

Czujnik zmierzchu to element systemu automatycznego włączania i wyłączania świateł w aucie. Sensor mierzy natężenie światła słonecznego w otoczeniu samochodu, a po osiągnięciu przez nie minimalnej wartości progowej przesyła sygnał do jednostki centralnej informujący o konieczności włączenia świateł. Kiedy wartość ta zostanie osiągnięta, światła uruchamiają się automatycznie.  Sensor zmierzchu aktywuje się gdy zapadnie zmierz, pojawi się gęsta mgła, czy też podczas jazdy ciemnym tunelem. Niektóre czujniki zmierzchu działają również w przypadku intensywnych opadów deszczu lub w trakcie szybkiej jazdy (np. przy prędkości ponad 140 km/h dłużej niż 10 sekund). Kiedy natężenie światła słonecznego wzrośnie, prędkość spadnie lub wycieraczki zostaną wyłączone, czujnik zmierzchu zareaguje, a system automatycznie wyłączy światła.

Czy mogę zainstalować czujnik zmierzchu w swoim samochodzie?

Choć fabryczna instalacja sensorów zmierzchu staje się coraz bardziej powszechna, to w dalszym ciągu nie jest ona standardem w wielu modelach samochodów (zwłaszcza tych starszych generacji). Z tego względu dużą popularnością cieszą się tzw. uniwersalne czujniki zmierzchu, czyli zoptymalizowane pod działanie w różnych rodzajach aut. Zazwyczaj nie są one tak czułe i nie działają tak niezawodnie jak ich natywne odpowiedniki, ale i tak stanowią znaczące udogodnienie podczas jazdy. Najtańsze egzemplarze kosztują niecałe 100 złotych, więc za niewielką opłatą można poprawić komfort prowadzenia pojazdu i zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Instalacje uniwersalnego czujnika najlepiej jednak zlecić mechanikowi, który dysponować będzie odpowiednimi narzędziami.

Podsumowanie

Czujnik zmierzchu w samochodzie automatyzuje czynność, za którą wcześniej w całości odpowiedzialny był kierowca. Dzięki niemu nie trzeba więc już teoretycznie martwić się o przełączanie oświetlenia, wystarczy włączyć tryb automatyczny, a o resztę zadba system. Należy jednak pamiętać, że odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu ponosi kierowca. Sensor zmierzchowy to urządzenie działające zasadniczo sprawnie i stabilnie, ale nie jest ono niezawodne jak każdego rodzaju elektronika, która może ulec usterce. Mimo wszystko instalacja czujnika zmierzchu w samochodzie powinna zwiększyć bezpieczeństwo jazdy, nie wspominając już o wygodzie kierowcy.  Nie należy więc stawiać go w kategorii zbędnego gadżetu lub niedopracowanej nowinki technicznej. Bardzo często działanie sensora zmierzchu sparowane jest z innym systemem takim jak czujnik deszczu, o którym pisaliśmy już wcześniej.
Komentarze (2)

Kris 2017-09-29 10:09:04
Czujnik zmierzchu to fajny bajer, pamiętam jeszcze, jak człowiek zapomniał wyłączyć świateł na parkingu i następnego dnia nie mógł odpalić auta, bo akumulator wysiadł :D
Tom 2017-11-10 05:11:31
Super!Szkoda tylko, że w Polsce jest obowiązek jazdy na włączonych światłach przez cały rok przez całą dobe.... Więc to chyba jednak zbędny gadżet.

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.