Motocykl na start

Jak wybrać pierwszy motocykl - garść porad

2016-09-22

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie: jaki motocykl na początek sprawdzi się najlepiej, jest praktycznie niemożliwa. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji i predyspozycji. Pierwszy motocykl na pewno powinien być przede wszystkim bezpieczny i wygodny, żeby przygoda z jednośladem nie skończyła się zbyt wcześnie, a jazda na nim była na tyle komfortowa, aby sprawiać nam przyjemność. Na maszynę o potężnych osiągach czas przyjdzie później.

Motocykl crossowy/enduro

Pojęć cross i enduro często używa się zamiennie. Niesłusznie – jakkolwiek łączy je przeznaczenie (powstały głównie z myślą o jeździe terenowej), to jednak stanowią dwie zupełnie różne klasy. Podstawowa różnica polega na tym, że motocykle crossowe nie są dopuszczone do ruchu drogowego, gdyż nie mają stosownej homologacji. W kwestiach, jaki cross na początek i jakie enduro na początek, należy kierować się podobnymi kryteriami: motocykl musi mieć solidne zawieszenie, doskonałą amortyzację, a jego rozmiar powinien być w pełni dopasowany do naszej postury.

Na rynku bez problemu można znaleźć motocykl z tych dwóch kategorii dla niskiej osoby, istnieją nawet wersje przeznaczone specjalnie dla dzieci. Pierwszy cross czy pierwszy enduro nie powinien cechować się zbyt dużą pojemnością silnika – aby nauczyć się jazdy terenowej, w zupełności wystarczy klasa 50 ccm lub 65 ccm 2T. Żeby okiełznać maszynę z silnikiem o większej pojemności, trzeba posiadać trochę więcej doświadczenia.

kawasaki-kle-500

Motocykl enduro - Kawasaki KLE 500

Ścigacz

Zanim zaczniesz rozważać kwestię, jaki ścigacz na początek będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, poważnie zastanów się nad tym, czy na pewno chcesz jeździć na tego typu motocyklu. Motocykl do jazdy sportowej raczej nie jest właściwy dla początkującego. Jazda sportowa wymaga dużego obycia i dobrej techniki, na co trzeba pracować przez lata. Kto pierwszy raz w życiu wsiada na ścigacza, nie tylko nie jest w stanie wykorzystać wszystkich jego możliwości, ale wręcz może narazić się na niebezpieczeństwo. Tym bardziej, że rozwijanie większych prędkości na ścigaczu stanowi wielką pokusę. Jeśli jednak wiesz na pewno, że chcesz jeździć właśnie na tego typu motocyklu, postawmy na model klasy 125 ccm i dopiero po jego opanowaniu rozejrzyj się za pojemniejszym i szybszym ścigaczem.

BMW-F800-S

Motocykl sportowy/ścigacz BMW F 800 S

Chopper/cruiser

Niezależnie od tego, jaki chopper na początek będzie pojazdem, kluczową kwestią jest jego wygoda. Motocykle z tego segmentu służą przede wszystkim do przemieszczania się na duże odległości. Licz się wobec tego z tym, że jeśli nie dopasujesz danego egzemplarza do swojej postury, jazda nie tylko nie będzie sprawiać przyjemności, ale wręcz może okazać się na tyle męcząca, że po kilku przejażdżkach odstawisz motocykl do garażu i będziesz sięgać po niego tylko wtedy, gdy najdzie Cię ochota na niedzielną przejażdżkę.

Ceny chopperów i cruiserów, zwłaszcza tych pochodzących od najlepszych producentów, często znajdują się na poziomie niedostępnym dla większości przeciętnych amatorów jazdy na dwóch kołach. Na motocykl dla początkujących nie warto jednak wydawać astronomicznych kwot. Rozsądniej jest zdecydować się na maszynę renomowanej marki, która cechowałaby się dużym stopniem niezawodności. Co do zasady, dobrze zaczynać od nowych motocykli, chyba że znasz się choć trochę na mechanice – w takiej sytuacji zakup używanego egzemplarza jak najbardziej wchodzi w grę.

triumph-Rocket-III

Cruiser Triumph Rocket III

Street

Interesującym pomysłem w kwestii, jaki motor na początek będzie najbardziej odpowiedni, wydaje się motocykl z klasy street. Maszyny te powstały głównie z myślą o jeździe miejskiej i na niewielkie odległości. Cechuje je duża uniwersalność i mimo że nie wyglądają tak efektownie jak choppery ani nie jeżdżą tak szybko jak ścigacze, pozwalają oswoić się z jazdą na dwóch kołach i zbudować solidne podstawy pod ewentualne późniejsze kupno modelu wyższej klasy.

Zastanawiając się nad tym, jaki pierwszy motocykl kupić, zawsze warto skorzystać z rady bardziej doświadczonych motocyklistów. Jeśli masz takich wśród znajomych, nie bój się spytać o radę albo o to, od czego oni sami zaczynali. Wybierając pierwszy motor, zachowaj umiar – nie ma sensu wydawać mnóstwa pieniędzy na maszynę, której możliwości nie potrafisz wykorzystać i którą trudno będzie Ci opanować. Zdecydowanie lepszy i bezpieczniejszy pomysł to zakup motocykla, którego oswojenie jest możliwe nawet dla kogoś, kto po raz pierwszy wsiadł na dwukołowca.

royal-enfield

Zawsze też możemy zdecydować się na klasyka - motocykl Enfield India 350cc - Madras

 
Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.