czujnik deszczu

Czujniki deszczu - zbędny dodatek czy przydatne wyposażenie?

2016-09-02

Niegdyś niezbyt popularne czujniki deszczu w samochodach w ostatnich czasach zaczęły zyskiwać na popularności pośród kierowców. Dotychczas traktowane jako zbędny gadżet, za który trzeba było słono dopłacać, zaczęły być postrzegane jako urządzenia o praktycznym zastosowaniu. Niezbyt funkcjonalne w dodatku często psujące estetykę wnętrza auta, zastąpiły sensory deszczu nowej generacji.

Jak działa czujnik deszczu?

Czujniki deszczu umieszczane są zazwyczaj w okolicach lusterka wstecznego na przedniej szybie. W przypadku pojazdów posiadających fabrycznie zamontowane sensory deszczu znajdują się one w zabudowie lusterka wstecznego, którego okablowanie łączy się z systemem opowiadającym za działanie automatycznych wycieraczek. Dodatkowo czujniki montowane seryjnie zintegrowane są z innymi systemami, które opowiadają za zamykanie okna lub przesuwanego dachu podczas opadów. Bardzo często w tym samym miejscu znajduje się również czujnik zmierzchu, który zbiera dane na temat natężenia światła.

Pierwotnie działanie sensorów deszczu oparte było na świetle widzialnym. Z czasem jednak wypracowano innowacyjne rozwiązanie oparte na diodach LED oraz emitowanym przez nie świetle podczerwonym. Działanie urządzenia jest bardzo proste. Dioda LED emituje światło, które w przypadku wilgotnej bądź zaśnieżonej szyby, jest niemal w całości pochłaniane. To właśnie dzięki różnicy ilości wygenerowanego światła, które otrzymały diody odbiorcze, dobierana jest prędkość automatycznych wycieraczek. Szybkość ich działania dostosowana jest do intensywności opadów. W niektórych modelach samochodów czułość sensorów deszczu można dowolnie regulować. Uruchomienie czujników jest w pełni zależne od kierowcy, w większość aut wyposażonych w ten system wygląda to podobnie. Potrzebne jest wstępne uruchomienie systemu poprzez przekręcenie stacyjki, przestawienie dźwigni wycieraczek przy kierownicy do pozycji „1” (np. w modelu BMW e46), bądź „Auto” (np. w przypadku Audi a4).

O ile pierwsze sensory deszczu, przez brak możliwości wprowadzania ustawień personalnych, mogły irytować, o tyle współczesne generacje tych urządzeń można dostosować wedle własnych preferencji, co z pewnością zadowala bardziej wymagających użytkowników. Czujniki deszczu zaczęły być oferowane jako standardowe wyposażenie samochodu nie tylko w pojazdach z półki premium, ale także w klasach niższych.

Czujniki uniwersalne

Posiadacze samochodów, które nie posiadają czujników w standardzie mogą zaopatrzyć się w tak zwany uniwersalny czujnik deszczu. Jego montaż zależy od modelu samochodu i czujnika jaki chcemy zamontować. Może być to problematyczne gdy okaże się, że niezbędna będzie wymiana szyby czołowej lub lusterka wstecznego na fotochromatyczne. W wielu przypadkach jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować takie urządzenie w samochodzie samodzielnie. W takim wypadku największy problem może stanowić aktywacja czujnika i sparowanie go z działaniem wycieraczek. Montaż sensora deszczu to alternatywa, dzięki której samochód zyska na funkcjonalności.
Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.