autostop

Autostop współcześnie, czyli podróżnicze ryzyko pod kontrolą

2017-05-22

Wybierając się w podróż najczęściej szczegółowo planujemy dojazd do miejsca docelowego. Rozważamy różne środki transportu, ale raczej rzadko przychodzi nam do głowy, by ruszyć w drogę autostopem. Wielu z nas uważa, taki sposób przemieszczania się za mało bezpieczny i niepewny. Są jednak osoby, które podróżują autostopem bardzo często i ten wybór uważają za najlepszy. Weterani argumentują, że decydując się na autostop, mogą potraktować podróż jako poszukiwanie siebie czy poznawanie świata. Dodatkowo zawierają wiele ciekawych znajomości. O czym, warto pamiętać wybierając się w podróż autostopem? Oraz, co zrobić, by nasza wycieczka była bezpieczna?

Autostopem w PRL-u

Historia podróży autostopem, jest niezwykle ciekawa. Warto wiedzieć, że w Polsce ta forma podróżowania została częściowo „sformalizowana” w 1957 roku. W tamtym okresie tego typu wycieczki znacznie różniły się od dzisiejszych praktyk. Podróż autostopem zaczynała się od wykupienia w biurze podróży specjalnych książeczek autostopowych, zawierających kupony. Książeczki pozostawiało się kierowcy. Kupony zaś posiadały nadruk z ilością kilometrów. „Akcja autostop”, bo tak nazywała się ta ówczesna inicjatywa miała na celu zachęcenie mieszkańców do wybierania takiej formy podróżowania. Dzięki zebranym kuponom każdy kierowca mógł wziąć udział w losowaniu nagród specjalnych fundowanych przez biura podróży. Posiadanie przez podróżujących takich książeczek zapewniało także ubezpieczenie od konsekwencji jeśli np. doszłoby do jakiegoś wypadku. Akcja ta w Polsce cieszyła się naprawdę dużym zainteresowaniem i trwała aż do końca lat siedemdziesiątych. Upadek nastąpił w połowie lat dziewięćdziesiątych, a w tej chwili jazda autostopem nie posiada już tak „formalnego” oblicza. Niemniej jednak cieszy się równie wielką popularnością i rozwojem jako „dyscyplina” podróżowania. Od paru lat odbywają się bardzo popularne imprezy Auto Stop Race oraz Wyścig Autostopem, gdzie celem uczestników co roku jest inne miasto w Europie. W obu imprezach liczba uczestników jest imponująca bo sięga ona nawet do 1000 osób.

 

 

Współczesny autostop – rozwiązanie dla ciekawych świata

Czy autostop jest bezpieczny? Jeżeli będziemy pamiętać o kilku ważnych zasadach i zachowamy dozę zdrowego rozsądku to taki rodzaj podróżowania może stać się prawdziwą frajdą i dostarczyć wiele wartościowych wspomnień. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, przed podróżą – warto wypracować w sobie kilka cech. Przede wszystkim istotna jest bezkonfliktowość i bezproblemowość. Ludzie spotkani po drodze są różni, dlatego należy pamiętać, by okazywać cierpliwość w sytuacjach, które wytrącają nas z równowagi. Cecha ta będzie również przydatna gdy nie będziemy mogli złapać żadnego „stopa”. Wybierając się w podróż autostopem warto także pamiętać o przyjaznym nastawieniu oraz zachowaniu dystansu. Osoba, z którą przyjdzie nam podróżować będzie dla nas całkowicie obca, dlatego należy wypracować w sobie umiejętność rozmowy o tematach neutralnych, które nie wzbudzają emocji. Nigdy nie wiadomo z kim przyjdzie nam podróżować dlatego często lepiej prosić o transport do większego miasta, które jest na trasie naszej podróży, w ten sposób zmniejszymy ryzyko spędzonych wielu godzin z osobą, która nie do końca odpowiada. Dodatkowo z większego miasta zawsze łatwiej złapać kolejnego „stopa”.

 

podroz-autostopem

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Decydując się na autostop, należy podjeść do tego tematu poważnie. Przede wszystkim liczy się wybór miejsca, w którym przyjdzie nam czekać na podwózkę. Musi byś to bezpieczna strefa zarówno dla Ciebie, jak i dla kierowcy, który będzie mógł zatrzymać się nie łamiąc przepisów drogowych. Pamiętajmy o widoczności. Stańmy tak, by kierowca mógł nas dostrzec oraz by nie miał możliwości zrobienia nam krzywdy podczas jazdy lub w trakcie zatrzymywania się. Jeśli osoba, która prowadzi pojazd nie wzbudza Waszego zaufania – lepiej nie decydować się na podróż. W takich sytuacjach liczy się przeczucie. Pamiętajmy także o dobrze odpowiedniego stroju. Taki detal również może wpłynąć na to, czy uda nam się „coś złapać”, czy też nie. Zbyt prowokacyjny lub niechlujny ubiór w konsekwencji może prowadzić do przykrych doświadczeń.

 

widoczny-autostop

 

Zminimalizuj ryzyko kradzieży

Choć podróże autostopem mogą dostarczyć nam wielu niezapomnianych wrażeń, warto ograniczyć do minimum przeżycie tych negatywnych. Przede wszystkim należy strzec się kradzieży. Dokumenty i pieniądze najlepiej mieć przy sobie. Jeśli podróżujemy z plecakiem i mamy w nim wartościowe rzeczy nie wrzucajmy go do bagażnika kierowcy. Tak naprawdę nie znamy zamiarów nowopoznanej osoby. Pamiętajmy też, by wyostrzyć czujność.  Każde podejrzane zachowanie powinno wzbudzić naszą ciekawość. Jeżeli jesteś początkującym autostopowiczem, to warto zabrać się na taką przygodę z kimś bardziej doświadczonym.

Internetowe planowanie trasy, czyli autostop współcześnie

Obecnie w dobie wszechobecnego internetu, podróże autostopem przeszły znaczą ewolucję. Oczywiście ciągle jeszcze możemy spotkać osoby, które stoją przy drodze i czekają na przejazd, jednak coraz bardziej popularny staje się system tzw. carpooling’u. Jest to nic innego, jak kojarzenie ze sobą kierowcy i pasażera jadących na tej samej trasie przy pomocy specjalnie do tego celu stworzonych serwisów internetowych. Obecnie w sieci znajdziemy wiele tym  podobnych serwisów. Jednym z najbardziej popularnych jest strona BLA BLA CAR, na której wybieramy miejsce docelowe oraz datę planowanej podróży, a następnie przejazd na interesującej nas trasie. System bardzo szybko wyszukuje, kto i kiedy jedzie w tym samym kierunku. Jednym z warunków skorzystania z podróży jest opłacenie swojego przejazdu. Kwota podawana jest w każdym z wyników wyszukiwania. Inną ciekawą, zbliżoną do powyższej jest strona bezpiecznieautostopem.pl, Portal podobnie, jak BLA BLA CAR oferuje możliwość wyszukania interesującego nas połączenia, oraz gwarantuje bezpieczeństwo podróżowania.

Choć zwolenników klasycznego „autostopa” nie brakuje, to XXI w. przyniósł nam rozwiązania, o których wcześniej nawet nie myślano. Dziś takie podróżowanie może być bezpieczniejsze, a rozwój serwisów internetowych oferujących przejazdy, umożliwia kontrolę tego kiedy, z kim i w jakiej cenie będziemy podróżować.  
Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.