przegląd koła

Przygotowanie samochodu na sezon letni

2017-04-13

Zmiany pogody związane z końcem zimy niewątpliwie cieszą kierowców, którzy mają dość ograniczonej widoczności, wydłużonej drogi hamowania i wszechobecnej soli o katastrofalnym działaniu dla karoserii. Nadejście wiosny wiąże się jednak z koniecznością dostosowania samochodu do cieplejszych miesięcy. W tym czasie mamy bowiem do czynienia z zupełnie innymi zagrożeniami, które wcale nie muszą być mniej problematyczne od tych zimowych. W jaki sposób przygotować swoje auto na lato?

Zmiana opon

Chyba najważniejszą czynnością, jaką trzeba wykonać wraz z nadejściem wiosny, jest zmiana opon z zimowych na letnie. Zanim jednak założysz komplet, na którym jeździłeś w poprzednim sezonie, dokładnie mu się przyjrzyj. Momentem, w którym należałoby wymienić opony letnie na nowe nie koniecznie może okazać się zmiana temperatury. Tym, co powinno Cię zainteresować najbardziej, jest wysokość bieżnika. W Polsce przepisy dopuszczają do ruchu opony z bieżnikiem 1,6 mm, jednak jak pokazuje praktyka – taki bieżnik jest w letnich warunkach niebezpieczny. Pamiętaj by sprawdzić również inne czynniki, które mają wpływ na stan Twoich opon letnich. Eksperci rekomendują, żeby wymienić ogumienie na nowe już przy wysokości bieżnika schodzącej poniżej 2,5 mm, a nawet 3 mm. Ma to szczególne znaczenie na mokrej nawierzchni – głębszy bieżnik odprowadza więcej wody, dzięki temu jesteśmy znacznie mniej narażeni na zjawisko aquaplaningu. Wysokość bieżnika najlepiej sprawdzić w miejscu oznaczonym z boku opony przy pomocy specjalnego przyrządu dostępnego w każdym sklepie motoryzacyjnym lub za pomocą zwykłej suwmiarki.

 

opony

 

Mycie i konserwacja

Zawsze po zimie samochód powinien zostać dokładnie umyty. Chodzi przede wszystkim o to, żeby pozbyć się wspomnianej już wcześniej soli, za pomocą której drogowcy usiłują poprawić warunki na ośnieżonych i oblodzonych szosach. Im szybciej zmyjesz zimową sól z auta, tym mniejszą szkodę wyrządzi ona karoserii. Ponadto dopiero dokładne oczyszczenie auta uwidacznia wszelkie pozimowe odbarwienia, ogniska korozji, rysy, zadrapania itp. problemy z lakierem i karoserią należy usuwać jak najszybciej, w przeciwnym razie mogą szybko się rozprzestrzenić. Jeśli potrafisz, zrób to samodzielnie, jeśli nie – wybierz się do specjalisty, póki naprawa nie stanie się naprawdę kosztowna.

Hamulce, amortyzatory, zawieszenie

Zadbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Zimą często mamy do czynienia z uszkodzeniami nawierzchni; często się zdarza, że amortyzatory i zawieszenie na wiosnę znajdują się w kiepskim stanie. Dlatego zanim znów zaczniesz intensywnie eksploatować pojazd, wybierz się z nim do mechanika, żeby przyjrzał się uszkodzonym elementom i jeśli okaże się to konieczne, wykonał ich wymianę lub regenerację. Kolejną częścią, której po nadejściu wiosny powinniśmy przyjrzeć się bliżej, są klocki hamulcowe, także narażone zimą na duże obciążenia. Jeśli nasza droga hamowania wydłużyła się w stosunku do zeszłego sezonu, nie zwlekaj z wymianą.

Płyny i oleje

Ten obszar jest szczególnie ważny w przypadku zastosowania produktów sezonowych, również i płyny całoroczne wymagają sprawdzenia. Płyn w układzie chłodzenia, płyn hamulcowy, poziom oleju silnikowego, olej w układzie wspomagania – każdy z nich może po zimie wymagać uzupełnienia. Warto też zastanowić się nad wymianą płynu do spryskiwaczy na letni.

 

silnik
Komentarze (1)

Piotr 2017-09-08 10:09:28
przydatny artykuł, czas na poradnik jak przygotować auto do zimy :)

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.