cofanie licznika

Cofanie licznika, na czym polega i jak je rozpoznać?

2016-09-02

Cofanie licznika w autach to temat równie popularny, co kontrowersyjny. Korekta licznika pozwala bowiem na zmniejszenie wartości wskaźnika liczby przejechanych kilometrów, co z kolei podwyższa wartość pojazdu. Cofanie licznika jest jednak działaniem nieuczciwym, które wprowadza w błąd potencjalnego nabywcę, dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy licznik był cofany.

Cofanie licznika – aspekty prawne

Cofanie licznika samo w sobie nie jest wykroczeniem wobec prawa. Korekta licznika we własnym aucie, z którego korzysta się na co dzień, nie łamie żadnego przepisu. Sytuacja się zmienia, gdy samochód zostaje wystawiony na sprzedaż, a potencjalny kupujący nie otrzymuje prawdziwej informacji na temat przebiegu auta. Świadome wprowadzanie w błąd i jednocześnie osiąganie w ten sposób korzyści majątkowych (korekta licznika podwyższa wartość pojazdu), kolokwialnie mówiąc, podlega pod paragraf.

Niestety, aby ukarać oszusta, konieczne jest wytoczenie postępowania karnego i udowodnienie winy, co wymaga czasu i nakładów finansowych, a często jest po prostu nieopłacalne. W efekcie wiele osób, które odpłatnie oferują cofanie licznika, czuje się bezkarnych i otwarcie reklamuje swoje usługi. O skali procederu najlepiej świadczy liczba ogłoszeń z hasłami „korekta licznika” przy granicy polsko-niemieckiej. Aby się chronić przed oszustami, warto wiedzieć, jak cofa się licznik w samochodzie i jak sprawdzić, czy licznik był cofany.

Jak cofa się licznik w samochodzie

Wbrew pozorom cofanie licznika to nic trudnego dla kogoś, kto dysponuje odpowiednim sprzętem i posiada choćby niewielkie doświadczenie. Sposób postępowania zależy oczywiście od konkretnego modelu – w niektórych autach korekta licznika wymaga wyłącznie podłączenia się do styku diagnostycznego, podczas gdy w innych przypadkach trzeba wyciągnąć licznik i znaleźć połączenie z kostką elektryczną. Chcąc zlecić komuś cofanie licznika, należy przygotować się na wydatek 100-500 zł w zależności od modelu samochodu.

Jak sprawdzić, czy licznik był cofany

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, żeby sprawdzić, czy licznik był cofany. Warto się z nimi zapoznać przed kupnem auta, aby nie paść ofiarą oszustwa. Jeżeli szukasz niedawno wyprodukowanego, nowoczesnego samochodu, masz ułatwione zadanie. Przed zakupem udaj się do autoryzowanego serwisu, którego pracownicy wprost określą rzeczywisty przebieg danego egzemplarza i dzięki odpowiedniemu sprzętowi wykryją cofanie licznika na podstawie różnych informacji zapisywanych przez elektroniczne systemy zamontowane w aucie.

W starszych samochodach korekta licznika jest trudniejsza do wykrycia, ale nie niemożliwa. Przede wszystkim dokładnie przyjrzyj się samym zegarom i sprawdź, czy szkiełko nie jest zarysowane, a cyfry wyświetlają się prosto i nie są przekrzywione. Następnie porównaj stan wnętrza z deklarowanym przebiegiem – sprawdź, czy kierownica, pedały, przyciski i fotele nie są zbyt mocne przetarte, a poszczególne elementy zanadto wysłużone. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy rzeczywisty stan samochodu odpowiada niskiemu przebiegowi, nie warto go kupować. Być może pojazd kryje w sobie jeszcze inne niespodzianki, o których wie tylko niezbyt uczciwy sprzedawca.
Komentarze (1)

Wuja_szYMI 2016-09-16 10:09:08
Przed zakupem auta używanego polecam też sprawdzić Jego nr VIn ( jest wiele stron www oferujących taką usługę ) czy przypadkiem autko będące w stanie " niemiec płakał jak sprzedawał " nie okazało się zlepionym z dwóch powypadkowym niebezpieczeństwem na drogach z przebiegiem 3 razy większym niż mówi sprzedawca.

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.