Światła - przepisy

Światła w samochodzie co mówią przepisy

2016-09-22

Aktami prawnymi całościowo regulującymi kwestię świateł w samochodzie są: Ustawa - Prawo o Ruchu Drogowym (PoRD), Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 oraz rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów Dz.U. 2015 poz. 305. Oba dokumenty mówią m.in. o tym, jak ustawić światła w samochodzie i jakie techniczne kryteria powinny one spełniać. W niniejszym tekście przyjrzymy się, co na temat świateł samochodowych mówią polskie przepisy.

Światła mijania

Umiejscowione z przodu światła mijania, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, muszą być włączone przez całą dobę niezależnie od pory roku i miesiąca kalendarzowego. Od tej zasady istnieje tylko jeden wyjątek: przy dobrej widoczności światła mijania mogą zostać zastąpione przez światła do jazdy dziennej. Funkcją świateł mijania jest oświetlenie drogi. Światła te powinny być białe.

Światła do jazdy dziennej

Światła do jazdy dziennej w dobrych warunkach pogodowych, przy dobrej widoczności mogą zostać włączone w zastępstwie świateł mijania. Podobnie jak światła mijania powinny być białego koloru. Ich przeznaczeniem również jest oświetlenie drogi. W ostatnich latach na rynku obok standardowych świateł dziennych pojawiły się światła do jazdy dziennej LED – można z nich korzystać, o ile posiadają stosowną homologację.

Światła dzienne a mijania

Co do zasady, przez cały czas do oświetlania drogi powinno się używać świateł mijania. Wyjątkiem są okresy dobrej widoczności za dnia, gdy zamiast świateł mijania można włączyć światła do jazdy dziennej. Wyjątek ten nie dotyczy jednak pojazdu holującego ani okresów zmniejszonej przejrzystości powietrza (np. wskutek opadów lub mgły) – tutaj światła mijania muszą być włączone bezwzględnie przez cały czas.

Światła pozycyjne

Przeznaczeniem świateł pozycyjnych jest oświetlenie pojazdu podczas postoju. Powinny być umiejscowione zarówno z przodu, jak i z tyłu auta, a także z boku (pozycyjne boczne) w przypadku auta lub zespołu pojazdów (auto plus przyczepa) o długości przekraczającej 6 m. Światła pozycyjne mają barwę białą. Przepisy regulują nie tylko obecność świateł pozycyjnych, ale również kontrolki – jest ona obowiązkowa, powinna mieć zielony kolor i nie migać.

Światła drogowe

Światła drogowe służą do skutecznego oświetlania drogi nocą. Cechują się dużą mocą i dalekim zasięgiem (minimum 100 m). Ich obecność jest obowiązkowa we wszystkich pojazdach zdolnych do rozwijania prędkości przekraczającej 40 km/h. Światła te montowane są z przodu auta i mają biały kolor. Ze względu na dużą intensywność świecenia należy wyłączyć światła drogowe podczas mijania auta jadącego z naprzeciwka, aby nie oślepić drugiego kierowcy, a także zawsze wtedy, gdy istnieje ryzyko oślepienia kierującego, np. wskutek odbicia się światła od lusterka – to ostatnie tyczy się również pociągów i statków wodnych. Podobnie jak w przypadku świateł pozycyjnych, kontrolka świateł drogowych jest obowiązkowa.

Światła przeciwmgłowe

Światła przeciwmgłowe (przeciwmgielne) przednie i tylne mają na celu zwiększenie widoczności pojazdu w trudnych warunkach atmosferycznych oraz oświetlenie przestrzeni wokół pojazdu. Światła przeciwmgłowe tylne są obowiązkowe we wszystkich autach wraz z przyczepami (choć w motocyklach już nie), przeciwmgłowe przednie są dopuszczalne, ale nieobowiązkowe. Tylne powinny być czerwone, natomiast przednie – białe lub żółte. Kontrolka świateł przeciwmgłowych jest obowiązkowa. Tylne światła przeciwmgłowe muszą być stosowane zawsze, gdy widoczność spada poniżej 50 m.

Światła postojowe

Światła postojowe służą do oświetlenia pojazdu podczas postoju. Można je stosować w autach poniżej 6 m długości. Przednie światła postojowe powinny być białe, tylne – czerwone, a boczne – żółte. Światła postojowe mogą być wykorzystywane w warunkach o utrudnionej widoczności zamiast świateł pozycyjnych.

Pozostałe rodzaje świateł stosowane w autach to: światła obrysowe, światła cofania, światła awaryjne, światła odblaskowe, światła oświetlające tablicę rejestracyjną, światła hamowania „stop” oraz kierunkowskazy. Wszystkie mają określoną funkcję i należy z nich skorzystać zgodnie z zasadami regulowanymi przez wspomniane na początku artykułu dokumenty.

 
Komentarze (2)

Wacław Jaśkowiak 2017-04-30 22:04:13
Powyższy wpis NIC NIE mówi czytelnikom NA TEMAT świateł pozycyjnych bocznych.
Alvin 2017-08-29 10:08:51
Hmmm... Możliwe, że wtedy nie było ale z tego co widzę to "Powinny być umiejscowione zarówno z przodu, jak i z tyłu auta, a także z boku (pozycyjne boczne) w przypadku auta lub zespołu pojazdów (auto plus przyczepa) o długości przekraczającej 6 m. " chyba, że uzupełnili :) dla mnie szybka i dobra ściągawka ten artykulik.

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.