skuter

Prawo jazdy na skuter - jak, gdzie i kiedy?

2016-09-13

Skuter to dość popularny jednoślad, dzięki któremu jazda w dużym i zatłoczonym mieście, zwłaszcza w godzinach szczytu, staje się znacznie łatwiejsza. Chcąc z niego korzystać, należy jednak spełnić określone wymagania. Jakie są aspekty prawne użytkowania skutera? Od ilu lat można jeździć skuterem? Czy trzeba posiadać prawo jazdy na skuter?

Aspekty prawne użytkowania skutera

Aby poruszać się skuterem, należy posiadać prawo jazdy kategorii AM – jest to najniższa kategoria. Uprawnia ono do kierowania skuterem bądź motorowerem z silnikiem o pojemności do 50 ccm. Istotnym warunkiem jest to, że pojazd nie może poruszać się szybciej niż z prędkością 45 km/h.  Chcąc korzystać na drogach publicznych ze skutera o pojemności silnika do 125 ccm, konieczne jest już posiadanie prawa jazdy kategorii B i to przez przynajmniej 3 lata.

Od ilu lat można jeździć skuterem

O prawo jazdy kategorii AM można się ubiegać po ukończeniu 14. roku życia. Warunki uzyskania dokumentu są zbliżone do wymagań stawianych kandydatom do prawa jazdy kategorii B. Kurs obejmuje 10 godzin wykładów, na których poruszana jest tematyka m.in. przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych, udzielania pierwszej pomocy czy obsługi pojazdu i obowiązków prawnych właściciela.

Kurs na prawo jazdy AM – wymagania

Kurs na prawo jazdy kategorii AM można rozpocząć nie wcześniej niż trzy miesiące przed ukończeniem 14. roku życia. Do końcowego egzaminu podchodzą wyłącznie osoby po 14. urodzinach. Jakie są wymagania? Potrzebne jest orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań medycznych do kierowania pojazdami, takie samo jak w przypadku prawa jazdy innych kategorii. W przypadku osób niepełnoletnich konieczna jest także zgoda rodziców lub opiekuna prawnego oraz specjalny numer PPK, który otrzymuje się we właściwym dla miejscu zamieszkania Starostwie lub Urzędzie Miejskim. Egzamin na prawo jazdy AM, wieńczący cały kurs, ma charakter państwowy.

Najbardziej popularne skutery

Mnogość skuterów dostępnych na rynku może wprawiać w zakłopotanie. Zanim udasz się do sklepu, zorientuj się w najbardziej popularnych modelach, porównując je ze swoimi możliwościami finansowymi. Najprostszy podział skuterów wyróżnia motorowery i maxiskutery.  Pierwsze z nich mają silniki o pojemności do 50 ccm, a drugie do 125 ccm. Z punktu widzenia osób niepełnoletnich wybór jest uproszczony, ponieważ z prawem jazdy kategorii AM można jeździć jedynie na pojazdach z silnikiem o pojemności do 50 ccm. Jeżeli chodzi o napędy w skuterach to mamy do wyboru modele spalinowe, elektryczne i hybrydowe.

 

vespa elektrycza

Skuter elektryczny Vespa

 

Skuter spalinowy to najpopularniejsze i niezwykle praktyczne rozwiązanie – jego tankowanie zajmuje zaledwie parę minut. W przypadku dwusuwowego silnika spalinowego naprawa i konserwacja jest równie banalna. Spalinowy silnik czterosuwowy to pewność większej dynamiki. Dla kierowców ceniących dobre przyspieszenie takie rozwiązanie będzie w sam raz. Skutery z silnikiem elektrycznym zdobywają serca osób oszczędnych i wielbicieli nowoczesnych rozwiązań. Nie generują hałasu jak ich spalinowe odpowiedniki oraz nie emitują zanieczyszczeń. Minusem takiego rozwiązania jest zasięg,  jedno ładowanie wystarcza maksymalnie na 100 km. Najnowocześniejszym, ale wciąż najmniej popularnym rozwiązaniem prawdopodobnie ze względu na jego cenę jest skuter z silnikiem hybrydowym, który stanowi połączenie silnika spalinowego i elektrycznego.

 
Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.