hamulec ręczny

Hamulec ręczny zimą - co zrobić gdy złapie go mróz?

2017-01-09

Zima to trudny czas dla samochodów i nie lada test dla układu hamulcowego. W mroźne hamulec ręczny często przysparza wielu problemów, blokując się i skutecznie udaremniając jazdę. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponoszą zwykle niskie temperatury, stąd kierowcy zadają sobie pytanie o to, jak odmrozić hamulec ręczny, by nie narazić auta na możliwe uszkodzenia. Znajdźmy odpowiedź na to pytanie.

Zamarznięty hamulec – przyczyny

Aby zrozumieć, dlaczego hamulec ręczny zimą sprawia tyle kłopotów, trzeba w pierwszej kolejności poznać sposób jego działania. W znakomitej większość aut osobowych funkcjonowanie ręcznego hamulca bazuje na nieskomplikowanym mechanizmie tworzonym przez system linek i dźwigni. Tak oczywista kwestia jak eksploatacja auta sprawia, że poszczególne jego elementy po prostu zużywają się – hamulec ręczny nie jest wyjątkiem od tej zasady.

Specjalne pancerze, których rolą jest ochrona wspomnianych linek, wskutek utraty szczelności zaczynają przepuszczać nie tylko zanieczyszczenia, ale też wilgoć. Wystarczy zatem, że pojawi się mróz wtedy ryzyko jego zamarznięcia jest bardzo wysokie. Warstwa lodu zalegająca na lince blokuje ją, co utrudnia kierowcy sprawne sterowanie pojazdem. Z drugiej jednak strony nikt nie będzie przecież czekał na zmianę warunków pogodowych – co zatem robić? Jak sobie radzić w przypadku zamarzniętego hamulca ręcznego zimą?

Jak wyeliminować możliwe uszkodzenia

Na początek kilka słów o tym, czego lepiej nie robić. Odradza się jazdę z zaciągniętym ręcznym, choć zazwyczaj jest to rozwiązanie, które jako pierwsze przychodzi kierowcy do głowy. Dlaczego nie jest to dobry pomysł? Ponieważ możliwe uszkodzenia spowodowane takim działaniem mogą być bardzo dla nas bolesne pod względem finansowym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniszczeniu ulegnie okładzina hamulcowa, a nawet i łożysko koła. Należy zatem unikać rozwiązań siłowych. W sytuacji, gdy chociaż jedno koło się nie obraca, najrozsądniej jest zaprzestać podejmowania prób jazdy, gdyż niekorzystnie odbije się to zarówno na układzie hamulcowym, jak i układzie przeniesienia napędu.

Jak odmrozić hamulec ręczny

Jak w takim razie odmrozić hamulec ręczny? Najpierw można ostrożnie ostukać koło, które stawia opór, co powinno pomóc, gdy zachodzi podejrzenie, że jedynie lód stanowi przeszkodę. Jeśli jednak nie przyniesie to spodziewanego rezultatu, samochód powinien trafić do ogrzewanego, suchego pomieszczenia i spędzić tam kilka godzin. Uwaga: to na dłuższą metę nie rozwiąże problemu, gdyż mechanizmy hamulca – i nie tylko one – mogą ulec korozji. Więc gdy samochód odpali, trzeba udać się do mechanika. Nie każdy kierowca jest w stanie poradzić sobie z samodzielnym oczyszczeniem samoregulatorów lub z wymianą linek, lepiej zatem powierzyć to zadanie fachowcowi w razie braku niezbędnych umiejętność i doświadczenia.

Aby hamulec ręczny zimą sprawiał jak najmniej problemów bądź wcale, warto pamiętać o:

  • systematycznych przeglądach układu hamulcowego – przed sezonem zimowym powinno być to standardem;
  • nienadużywaniu w miesiącach zimowych hamulca ręcznego – zwykle lepiej pozostawić samochód „na biegu”;
  • pozostawianiu na zewnątrz samochodu, który jest często używany – jeżeli korzystasz z auta sporadycznie i wstawiasz je do garażu, co kilka dni zrób nim rundkę po okolicy.

Zdjęcie tytułowe CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1044233
Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.