Buty do prowadzenia auta

Jak ważne jest nasze obuwie przy prowadzeniu auta?

2016-09-01

Czy tak prozaiczna rzecz jak rodzaj obuwia w jakim wsiadamy za kierownice ma wpływa na prowadzenie przez nas auta? Możemy uznać, że jest to indywidualna kwestia każdego kierowcy. Jednakże już na pierwszych godzinach kursu na prawo jazdy, otrzymujemy instrukcje, że nasze obuwie powinno być na płaskiej podeszwie i wygodne.

To tylko czy aż buty?

Odpowiednie buty na pewno ułatwią nam sprawne operowanie pedałami odpowiedzialnymi za najważniejsze czynności podczas jazdy czyli: hamowanie, przyśpieszanie oraz zmianę biegów. Ma na to wpływ choćby nawet przyczepność podeszwy do podłoża, na którą wpływa kształt obuwia czy też materiał z jakiego jest wykonana podeszwa. W takim przypadku należy sobie wyobrazić sytuacje kiedy wymagane jest od nas szybkie i sprawne hamowanie lub odpowiednie przyśpieszenie by wyjść cało z niebezpiecznej sytuacji, a nasza noga ześlizguje się z odpowiedniego pedała, lub blokuje się pomiędzy nimi.

Według badań statystycznych opinii kierowców, najtrudniej samochód prowadzi się w japonkach. Mimo to, aż dwadzieścia pięć procent otwarcie przyznaje, że prowadzi w nich auto regularnie. Zapewne chwilowe ześlizgnięcie się stopy z pedału hamulca wydawać się nam może zupełnie niegroźne, to jednak pamiętajmy, że jadąc z prędkością 90 km/h w ciągu 1 sekundy pokonujemy około 25 metrów.

Jakiego obuwia należy unikać?

Na koturnie lub platformie, ponieważ mają ciężką i grubą podeszwę, a to utrudnia nam ruchy i ogranicza czucie. Dodatkowo w zupełnie niefortunnej sytuacji taki typ obuwia może spowodować, że stopa zablokuje nam się między pedałami. W przypadku szpilek cienki i wysoki obcas może wbić się w dywanik. Dodatkowo takie buty nie dają stabilnego i odpowiedniego oparcia nogi. Wcześniej wspomniane już japonki, klapki i buty, które są wiązane w kostce – nie trzymają stopy, co może być powodem, że się z niej ześlizgną podczas prowadzenia samochodu (na przykład w najmniej odpowiedniej sytuacji jak wyprzedzanie). Buty, które za ciasno przylegają w okolicach kostki i usztywniają stopę, będą utrudniały nasze ruchy i znacznie obniżą komfort naszej jazdy.

Jakie buty do jazdy samochodem?

Dobre buty do prowadzenia samochodu powinny mieć odpowiednia podeszwę, która nie może być ani za gruba, ani za twarda, musi ona umożliwiać wyczucie siły z jaką naciskamy na pedał. Istotna jest również dobra przyczepność, której zadaniem jest zapobieganie ześlizgiwaniu się nogi z pedałów. Powinniśmy unikać szerokiego obuwia, które może doprowadzić do naciskania w tym samym czasie dwóch pedałów jednocześnie. Ważne (szczególnie latem) jest mocowanie obuwia wokół kostek, które zapewni nam odpowiednią stabilność stopy. Buty wiązane wokół kostek, czy klapki w tym wypadku nie będą zbyt funkcjonalne.

W czy mamy zatem prowadzić auto? Specjaliści mówią o tym, że najlepsze buty do jazdy samochodem, to sportowe, na płaskiej (ale nie gładkiej) podeszwie, ponieważ to one mają dobrą przyczepność. Dodatkową zmienna, na którą należy zwrócić uwagę są panujące warunki atmosferyczne. Jeżeli podeszwa jest mokra, dużo łatwiej ześlizgnie się z powierzchni pedałów. Brak przyczepności naszych butów może pośrednio skutkować ryzykiem utraty kontroli nad naszym pojazdem

 Reasumując dobre buty do prowadzenia samochodu:
- podeszwa ma grubość do 2,5 cm, nie może być zbyt szeroka
- powinny cechować się dobrą przyczepnością
- dobrze trzymają się stopy ale jej zbytnio nie usztywniają
- nie mogą ograniczać ruchów lub być powodem obniżania komfortu nasze jazdy
Komentarze (1)

Bory 2016-09-16 10:09:47
A czy za jazdę w japonkach lub w innym tego typu obuwiu można dostać mandat? słyszałem, że nie jest to do końca zgodne z prawem"

Dodaj Komentarz

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Oponeo.pl S.A. z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Podleśna 17, 85-145 Bydgoszcz. Podane dane będą przetwarzane w celu dodania i wyświetlania komentarz. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Akceptuję politykę prywatności serwisu.